Üdvözöllek a kurzus 2013/14 tanév második féléves nyitóposztjában. Kicsit korai, de szükséges néhány bevezető gondolat, hogy közvetlenül kapcsolódva minél több információval szolgáljunk.
Eminem - Not Afraid, http://youtu.be/j5-yKhDd64s
A részletekbe nem merülnék el, itt vannak az eddigi sillabuszok, azok jó kezdő iránymutatást nyújtanak. Csak annyit emelek ki, hogy a kurzusban nincs papíros számonkérés semmiyen formában és semmilyen indokkal, sőt a hagyományainknak megfelelően bármikor (labor, írásbeli, szóbeli vizsga) bármi használható, az internetes gép használata pedig nemcsak lehetőség, hanem szinte követelmény!
Kezdjük a hallgatók többségét leginkább izgató használati esetek áttekintésével:
- ha jó programozónak tartod magad, akkor célozd meg a megajánlott jegyet! Nem kell mást tenned, csak amit imádsz: programozni; ezzel gyűjtöd a pontokat, akár annyit, hogy gyakorlatilag a Prog2-d is meglesz már a Prog1 alatt :)
- ha átlagos programozónak tartod magad, akkor a laborposztok minden fő-feladatát programozd be TE MAGAD (ezek részletesen ki vannak dolgozva a posztokban, nagyrészt csak reprodukálni kell őket) mert ez a rutin mindenképpen kell majd a sikeres vizsgához, illetve szerezz annyi pontot, hogy a vizsgára erős kedvezményekkel jöhess
- ha még gyengébb programozónak tartod magad, akkor a szemléleteddel lehet a gond; kezd el érdeklődésből válogatni a példák között, mert a lelkesedés az, ami ki fog segíteni, elnyomva az esetleges tapasztalatlanságot, s csatlakozz gyorsan az előző csoporthoz - ha ez mégsem sikerülne, akkor a pontgyűjtést fókuszáld a szervezési (pl. robotfoci bajnokság, kupa lebonyolítása), tervezési (UML) vagy szoftvermérnöki (virtualizációs, kernelfordítási vagy kernel modulos) feladatokra, s ne a hardcore C, C++ kódolásra, így szerezz annyi pontot, ami nagyban megkönnyíti a jó vizsgajegy megszerzését
A témák és feladatok tekintetében az előző tanév Prog1-e jó iránymutatást ad, az előadásokat itt találod jobb oldalt egy dobozban belinkleve, a feladatok egy rész pedig benne vagy a Prog1 mega-pack-ban, vagy elő van készítve a Prog1 virtuális image fájlban. Némi további eltolódás lesz a Qt irányába, ehhez SIM nélküli okostelefonokat és tableteket majd viszünk be a laborokra. Minden félévben javulni is kell, így a múlt félév opcionális CUDA példáit (pl. Mandelbrot vagy Exor törés) most alappá próbáljuk tenni azzal, hogy a lehetőség szerint a CUDA-s terembe kérjük a laborokat. Továbbá a fenti hármas bontás krémje számára lehet igazán érdekes, hogy bevezetjük a "félév só"-ját, ez a klasszikus pontgyűjtésbe lesz integrálva, de ez szigorúan csak a valódi hardcore érdeklődőknek szól, ez lesz a Genesis Patch.
Előadás
Az előadásokat a minőségbiztosítás miatt videóra rögzítjük. Az elmúlt két prog1-ről teljes a gyűjteményem, igaz a webre csak csipeteket tettem ki, pl..:
- http://youtu.be/Td_nlERlEOs
- http://youtu.be/2LWxXfji4TA
- http://youtu.be/VZRPv3CUsqw
- http://youtu.be/0qlbb8nieeg
Viszont ezt a Prog1-et már teljes egészében elérhetővé tesszük! (Ma ez már egy sztenderd dolog, lásd pl.: MIT, Stanford) Sőt olyan szoftvert is biztosítunk, amellyel a ezt a videót még annotálhatja is a hallgatóság Ez (lesz) az Intelligens Előadás projekt.
Labor
A laborokon próbálunk a tanár-diák viszony felől a vezető fejlesztő-fejlesztő viszony felé ellépni; nekem az a legjobb tapasztalat, amikor a laborközösség odacsődül egy társunk monitorjához, hogy megnézze milyen új feature-öket gyúrt a társunk a programjába! Régi vágyam, hogy a laboraláírást a robotfocira építsük fel, de ez egyelőre csak vágy, ám itt a lehetőség kommentekben ezt máris elkezdeni boncolni, hogy az első laborra erről tudjunk dönteni! (A robotfocihoz alapvető a nagy közösség, mert ez esetben a 18 fős laborok önmagukban szervezhetnek egy bajnokságot, ahol minden hallgatónak saját C++ robotfoci csapata van, s a 2 utolsó hallgató nem kap aláírást :) - persze alájuk is tehetnénk egy védőhálót, hogy mondjuk pár adott feltétel esetén Ők is megkapják az aláírást, hogy ne zárjuk ki az ideális esetet, hogy mind a 18 hallgató atomhacker a laborban.
A laborokat ebben a beosztásban tervezzük
- Dr. Bátfai Norbert, 5 csoport, (a "Gattaca" csoport is :)
- Besenczi Ranátó, 2 csoport
- Mamenyák András, 1 csoport
- Smajda Máté, 2 csoport
minden laborvezetőnek van programozási tapasztalata (BN: Sun és Nokia Magyarország JavaEE-JavaME verseny első hely, BS: Szilícium Mező Regionális Informatikai Klaszter/SziMe3D Kft. gyakornok, MA: XDA-Developers Tablet Z verseny első hely, SziMe3D gyakornok SM: SziMe3D gyakornok).
Boldog Karácsonyt!
Az ünnepek néhány szabad napja remek lehetőség az önfeledt programozásra, élj vele! Gondolj arra, hogy mit mondanál, ha összefutsz Steve Jobs-al és megkérdezi, "min dolgoztál a múlt héten"? Ha még nincs Linuxod, akkor mi sem lehet izgalmasabb, mint megismerkedni vele a fa alatt. Igaz kicsit már avas, de itt az 1. előadás, a 11 fólián ad ehhez tippet. Kicsit kapcsolódj is ki pár filmmel, a 18-19 fólia ajánlott alkotásait nézd újra meg esetleg (ne Torrenten töltsd le, mert az még a magyar lájtos törvények szerint is bűncselekmény szerintem).
Ja, ez a blog a kurzus információáramlásának alapja, így ha kérdésed van, ne habozz kommentelni!
A Debreceni Egyetem programozói évkönyve
Ahogyan már egy kommentben sugalltam, van ötletem a feladatmegoldási mozgalom önszervezésének javítására. Ez a Debreceni Egyetem programozói évkönyve. Mi is lenne ez? Az elmúlt félévekben a hallgatók jobbára magányosan, aszinkron módon dolgoztak a feladatokon. Amig jobban volt időm, addig figyeltem a feladat idő és darabszám korlátozásaira, de ahogy haladtunk előre... mostanában már magukra a feladatok megoldásaira is alig tudok rápillantani. Olcsó megoldás lenne áttolni a feladatot a laborvezetőkre, de ez nem valódi megoldás egyrészt, másrészt az Ő idejük ugyanúgy drága (hiszen titokban azon a projekten is dolgoznunk kell, amiért idetelepüne a Google egy kutatása :) ... de egyelőre térjünk vissza Földre: tehát eddig volt a magányos és aszinkron megoldás óceán, ami helyett most egyetlen tárolóban kezdünk dolgozni, amely tartalmaz egy DocBook 5.0 XML könyvet, ez az évkönyv. Évkönyv abban az értelemben, hogy szerpelel benne rövid bio-val innentől minden évfolyam minden olyan programozója, aki kommitol, s a könyv mellett ott lesznek a beküldött feladatok. Miket lehet beküldeni? A könyv tartalomjegyzéke megmondja, azaz azt én és a laborvezetők szerkesztjük. A feladatot megoldó pedig RÖVIDEN (agilis és eXtrém nálunk minden - módszertani értelemben) bemutatja a DocBook doksiban a megoldását, s feltolja a megadott helyre a tárolóba a megoldásának forrásait (a könyvet nem kell cifrázni, mert a verziókezelőből generált ChangeLog is elég lesz sok esetben). Ezzel a feladat kilőve, ennek kapcsán további pontok már csak a megoldás valódi csiszolásával, tesztelésével-BUG riportolásával, javításával gyűjthetők.
Ha a kurzus leendő hallgatója vagy, immár el is tudod kezdeni a pontgyűjtést, itt, az évkönyv végén kapsz direkt segítséget és persze ne habozz kommentelni! Nem kell mást tenned, mint a SourceForge-on regisztrálni és a loginod elküldeni a batfai.norbert@inf.unideb.hu címre.
A kurzus fóruma: http://www.linkedin.com/groups/Yearbook-Programmers-University-Debrecen-7446358