HTML

Programozó Páternoszter

Ez a Programozó Páternoszter (PP) blogja, a programozásról szól. Aktualitása, hogy a Debreceni Egyetem Informatikai Kara Magasszintű programozási nyelvek 1-2, C++ esattanulmányok, Java esettanulmányok című kurzusainak blogja is egyben.

A vadászat

A Debreceni Egyetem Programozói Évkönyve: az UDPROG projekt. A szakmai fórumunk a Facebook-en. Az új előadások a prezin.
A régi előadások:
Prog1:
1. C bevezetés
2. C tárgyalás
3. C befejezés
4. C a gyakorlatban
5. C++ bevezetés
6. C++ tárgyalás
7. C++ befejezés
8. C++ a gyakorlatban
9. Java platform bevezetés
10. Kvantuminformatikai alg. bev.
Prog2:
1. Java bevezetés
2. Java tárgyalás
3. Java befejezés
4. Java a gyakorlatban
5. Software Engineering bev.
6. Java EE bevezetés
7. AspectJ bevezetés
8. BPMN-BPEL SOA programozás
9. C++ haladó
10. Tensorflow

Kövess engem!

Friss topikok

Linkblog

Az első előadás, logikailag

2011.02.01. 00:00 nb

Elkészült (hozzávetőlegesen) az első előadás! A ppt változatot érdemes nézni, mert a pdf állományban sok a takarás. A laborkártyákat javaslom, hogy minden hallgató próbálja ki saját GNU/Linux gépén, így nyudodtan ülhet be a laborra.

Ezt a blogos formát azért is választottuk, hogy ha bármi probléma van az előadás fóliáinak feldolgozása kapcsán, akkor legyen KAPCSOLAT! Remélhetőleg lesz annyi erő a közösségben, hogy nem csak kérdések, hanem válaszok is születnek majd. Illetve az elmúlt félévben jó tapasztalataink születtek blog használatával egy levelezős kurzusban: noifc.blog.hu/

Az első fóliák

Olcsó gépek

Kiszámítási erejükben (mármint, hogy egyáltalán mit képesek kiszámítani, más kérdés a sebesség...) ekvivalensek a legdrágább szuper-gépekkel!

A folytatáshoz kattints a továbbra:

8 komment

Címkék: c programozás c szimuláció gnu/linux turing gép univerzális turing gép szorgos hód busy beaver radó tibor

A bejegyzés trackback címe:

https://progpater.blog.hu/api/trackback/id/tr252628795

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

mqmqO 2011.02.01. 23:35:17

Üdvözletem!

Hát akkor hozzá is szólnék elsőként az óra blogjához. Például azt, hogy remek ötlet maga a blog, legalábbis nekem tetszik. A kis beágyazott videót is szintén támogatom, ugyan "lájkolni" nem fogom mert tőle távol áll a facebook de kivételesen a nevemben is hozzá lehet számolni plusz egyet!
Viszont, hogy a blog tartalmához hű maradjak fel is vetnék egy problémát kapásból:
Kicsit előre dolgoztam olvasgatva az előadás anyagát és megkíséreltem feltelepíteni egy linuxot, pontosabban az Ubuntut. Sikerül is, elvileg, kiírta a telepítő h kész vagyok indítsam újra a gépet. Megtettem. De Ubuntunak nyoma sincs gond nélkül elindult a Windows. Gondolom kellene legyen valami menü amivel kiválaszthatom, melyik OS-t indítanám, na itt a kérdés hogy ezt hogy varázsolom elő.

mqmq0

converter 2011.02.02. 03:16:55

@mqmqO:

Szia!

Az Ubuntu alapértelmezett telepítéssel készít egy úgynevezett Grub menüt, ami lehetővé teszi, hogy a géped indításakor válassz a gépedre telepített operációs rendszerek között. (Erről itt olvashatsz bővebben:hu.wikipedia.org/wiki/GNU_GRUB)

Tehát ennek a menünek ott kell lennie. Ha még sem látod, akkor az a tippem, hogy kettő vagy több merevlemezed van a gépben, és az Ubuntut nem az elsődleges lemezre telepítetted, így amikor a BIOS-ban beállított first boot lemezről indulna a gép akkor automatikusan indul a Windows. Ebben az esetben nincs egyéb dolgod, mint a BIOS-ban átt kell állítanod a merevlemezek prioritását és azt a merevlemezt kiválasztani first boot-ként amelyikre az Ubuntut telepítetted. Természetesen a Grub menüből továbbra is el tudod majd indítani a korábban telepített Windows-t is. Sorry, hogy ilyen hosszú lett, de próbáltam érthetően elmagyarázni. Ha esetleg butaságot írtam a többiek nyugodtan javítsanak ki.

Üdv!

mqmqO 2011.02.02. 06:09:02

Üdv!

Értelek, a baj csak az, hogy 1 merevlemez van és annak egyik particiójára telepítettem az Ubuntut. Telepítés közben valahol meg kellet adni hogy feltegye ezt a Grub-t? Nem rémlik még csak hasonló sem, ha nem akkor megeshet hogy magától nem kerül fel? Mert akkor lehet az lenne a legjobb ha felraknám újra.

converter 2011.02.02. 07:49:06

Szia!

Szerintem a Grub telepítése nem opcionális a hagyományos Ubuntu 10.10-es live cd esetében, azaz mindenképpen települ. A telepítője gyakorlatilag 100%-ig "bolondbiztos" amit telepítés közben elszúrhatsz az maximum a winyód partíciós táblája :D

Találtam itt egy kis képes telepítési illusztrációt, akiknek nem megy a telepítés az fussa át ezt első körben ubuntu-alapok.hu/telepites/az-ubuntu-10-10-telepitese/

_jp_ 2011.02.02. 09:16:58

Szia!

A Grub biztosan felmászott a gépre, úgy vélem, hogy a Linux partíció elejére. Alább én is javasolnék egy megoldást. A Linuxot indíthatod akár a Windows boot manager programjával is. Tedd fel a Windows-ra az EasyBCD programot:

neosmart.net/dl.php?id=1

Ez detektálni fogja a merevlemezen az indítható operációs rendszereket, egy kattintással hozzáadhatod bármelyiket a Windows boot menüjéhez.

nb · http://fersml.blog.hu 2011.02.02. 09:55:29

@_jp_: ezt a progit nem ismerem, de ugyanerre a fólián javasolt gparted live cd-t is használhatja.

A laborokon Ubuntu lesz, nem számít, de magam ebben a félévben egy Fedora 14-et használok az egyetemen (otthon Ubuntut). Vagy 3 éve fellángolt egy vita, hogy Linus Torvalds mit használ, akkor kiderítettük: éppen Fedorát használt :)

mqmqO 2011.02.02. 15:42:57

Na sikerült megoldani a problémát újra telepítéssel, rájöttem menetközbe, hogy a bootloadernek ne azt a particiót adjam meg célul ahova az Ubuntu megy hanem a winchester-t magát. Így már pöccre indul a dolog és a windows is sértetlen mellete.

#Gerzson 2011.02.09. 14:40:19

Tetszett az első előadás, remélem a többi is ilyen lesz.
Tovább is elhallgattam volna még. :)
És meg is hozta a kedvem egy kis programozáshoz.
süti beállítások módosítása